ארכיון בת־שבע

אתר הארכיון הרשמי של הלהקה מספק הצצה מרתקת לתולדותיה מיום הקמתה ועד היום – האנשים, ההופעות, לפני הקלעים ומאחוריהם

ארכיון בת־שבע
Photo by Mula Eshet

ארכיון בת־שבע

מנהלת פרויקט הארכיון:
איריס לנה

עוזרת מחקר:
הגר ציגלר

ב-2014, שנת היובל להקמת בת־שבע, חנכה הלהקה ארכיון שמתעד את פעילותה בחמישים שנות קיומה, ויצרה תשתית לתיעוד ולשימור של מחול ישראלי, ולמחקר מחול בכלל. שנת החמישים של בת־שבע היוותה קו תפר, שבו לתוך הווה אינטנסיבי של פעילות ענפה בלהקה, נוספה תודעה של עולם הולך ונעלם – תודעה היסטורית שהינה חלק ממגמה רחבה, ופועל יוצא של תפיסת מחול כאמנות וכרפרנט תרבותי, אשר ספוג ברעיונות חברתיים, פוליטיים וכלכליים ומקיים איתם יחסי השפעה הדדית. במסגרת הקמת הארכיון, נאספו חומרי הלהקה מאז הקמתה ב-1964, נרשמו ועברו דיגיטציה כדי לאפשר גישה לקהל הרחב – סטודנטים, תלמידים וחוקרים מדיסציפלינות מגוונות.

המהלכים המרכזיים של פרויקט הקמת ארכיון להקת מחול בת־שבע היו איסוף מירב חומרי התיעוד של הלהקה, שימור דיגיטלי והפקדת האוסף בארכיון הישראלי למחול בבית אריאלה שם ישמר ויונגש לכל המתעניין. חומרי התיעוד כוללים סרטי מחול, סרטים של חזרות והופעות, תצלומים, תכניות, כרזות, ביקורות, קטעי עיתונים ומגזינים, פרוטוקולים של דיונים אמנותיים, מחברות עבודה, תיקי הפקה ובכללם תצלומים של תפאורות, סקיצות של תלבושות, תכניות תאורה, פרטיטורות והקלטות; מסמכים אדמיניסטרטיביים: מכתבים רשמיים, קבלות על תשלומים, הזמנות עבודה, פרוטוקולים של ישיבות, ועוד.

בנוסף להפקדה הפיזית של ארכיון להקת מחול בת־שבע בארכיון הישראלי למחול בבית אריאלה שם הוא שמור ונגיש לקהל, הוחלט להנגיש חלק מהחומרים באתר ייעודי בכפוף לזכויות יוצרים וצנעת הפרט. האתר כולל את רשימת אנשי בת־שבע שלחלקם אף נכתבו קורות חיים מפורטים, רשימת הרפרטואר המלאה כשלכל אחד מהריקודים נבחרו כמה תצלומים מייצגים, חומרים "לא רשמיים" של מאחורי הקלעים וחיי היומיום של הלהקה, וכן רשימת הסיורים.

 

מתוך "קלעים" מאת רנה שינפלד
רקדנים: רחמים רון, רנה שינפלד | צילום: מולה עשת