photo by Vojtěch Brtnický
Photo by Tamar Lam
photo by Candy Weltz
Photo by Tamar Lam

מופעים קרובים לוח המופעים

"גרביטאס" מאת אופיר יודלביץ

משך המופע: כ-30 דקות 

הדואט "Gravitas" של אופיר יודילביץ' מרשים בלהט שלו ושל אשר רט לחשוף את גוף הרקדנים לגילוי אפשרויות תנועה הנולדות מתוך התמסרות לכוח המשיכה... היופי הוא השילוב של המאמץ הפיזי האדיר הנמהל בתענוג להתמסר לנפילה לאחר שהוסרו החסמים. זהו חומר גלם שעשוי לשמש יוצרים להרחבת גבולות התנועה במחול." (רות אשל)

כוח המשיכה הוא אחד הכוחות הבסיסיים והחזקים בטבע, הוא פועל עלינו ועל כל האובייקטים הפיזיים בעולם באופן זהה. הכוח הזה מעצב את השפה והמושגים שאנחנו ממציאים: למעלה למטה, קלילות-כבדות, אמנות גבוהה-אמנות נמוכה, חיים-מוות. לכוח המשיכה לא אכפת אם ננחת או נתרסק. הוא ימשיך בשלו. אנחנו לוקחים רגע אחד ומשחקים עם כוח המשיכה, הופכים להיות מסה טהורה ומנסים להתמסר לאדישות שלו.

"גרביטאס" הוא מופע המשלב אקרובטיקה ומחול. המופע מתרחש על משטח מקפיץ, כלי שהוא במקור מיועד ללימוד אקרובטיקה. אנחנו משתמשים במשטח כדי לייצר סוג חדש של יחסים עם כוח המשיכה וכדי ליצור שפה תנועתית שלא היתה מתאפשרת אחרת. אנחנו נופלים מתרסקים וקופצים. אנחנו משתעשעים, מתחרים ורוקדים יחד ולחוד.


אופיר יודלביץ, יליד חיפה, 1983. אופיר התחיל ללמוד קפוארה בגיל חמש עשרה ובמשך עשר שנים התאמן ולימד קפוארה ואקרובטיקה. בשנת 2007 אופיר התחיל ללמוד מחול עכשווי בתכנית הדו-שנתית בסדנה להכשרת רקדנים בחיפה. מאוחר יותר הוא החל לעבוד כרקדן עצמאי עם כוריאוגרפים שונים. כרקדן הוא שיתף פעולה עם יסמין גודר, ארקדי זיידס, יוסי ברג ועודד גרף, איריס ארז ואחרים. אופיר יצר מספר יצירות מחול ופרפורמנס קטנות בפסטיבלים שונים, לפני שפנה ליצור את ׳גרביטאס׳ ב-2015, עמה הוא מופיע ומסייר בפסטיבלים בארץ ובחו״ל. לאחרונה זכתה היצירה במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לכוריאוגרפיה של ׳מחול שלם׳ בירושלים. בימים אלה הוא לומד פילוסופיה ותולדות האמנות באוניברסיטה הפתוחה. 


מאת ובביצוע: אופיר יודלביץ | מבצע ושותף ליצירה: אשר בן שלום | מוזיקה: 

Easy, Brasstracks, Hakobune


נוצר בשיתוף פעולה בין פסטיבל זירת מחול של הזירה הבינתחומית בירושלים ופסטיבל בת ים לתאטרון ואמנות רחוב."זורחות" מאת שירה אביתר בשיתוף הרקדנית ענת עמרני

משך המופע: כ-30 דקות


"מאירה מחדש את מחול השמחה המרוקאי והתימני, חושפת עושר ועומק שנגלה כמו צבעים מסוימים, רק בתאורה מיוחדת." (מרית בן ישראל)

"מסמנות דרך העדתיות גיאוגרפיה נפשית מזרחית מגוונת יותר שיש בה דקויות והבדלים פנימיים. מכוונות לניואנסים של שפה ושל חוויה מתוך איזו הצפה ועודפות שמוטל עליהן למסור אותה החוצה בצהלולים, בצעדי סיכול חילוף, בניענועי כתפיים כאילו שהן נפלו מתוך המיתוס המזרחי." (ענת זכריה)

"זורחות" מפגישה שני גופי ידע תנועתיים בני שתי תרבויות שונות: התרבות התימנית והתרבות המרוקאית. מחול השמחה יוצא מהקשרו וחוגג את  עצמו על הבמה, וזו מאפשרת לבחון את המשותף ואת השונה לתנועות המחול המסורתיות שנטמעו בגופנו. ב"לבישה" המחודשת של התנועות אנחנו מקוות לעורר זיכרון שרירי, ובאמצעותו להגיע לרגשות, לתחושות ולדרכי מחשבה שנוצרו בתרבויות אלה ושנצרבו הן בגוף והן בתודעה.


שירה אביתר, ילידת 1986, רקדנית וכוריאוגרפית עצמאית הפועלת בתל-אביב. למדה משחק ב'לי סטרסברג' בניו יורק, בוגרת המסלול לתאטרון מחול ב'סמינר הקיבוצים' ובוגרת התוכנית לכוריאוגרפיה ב'כלים', זוכת מלגת דאנסווב לשנת 2015. בעבודותיה מתעסקת בעיקר בחיפוש והנכחת שורשי הגוף והזהות ובפרט זו המזרחית. הציגה את עבודותיה בפולין, אוסטריה, גרמניה ובפסטיבלים שונים בישראל, בניהם הרמת מסך, אינטימאדאנס, מחול שלם, חשיפה בין לאומית ועוד. 


כוריאוגרפיה: שירה אביתר | מופיעות: ענת עמרני ושירה אביתר | ליווי אומנותי: איציק ג'ולי | ניהול חזרות וייעוץ אומנותי: מאי זרחי | מוזיקה: אהרון עמרם "היא מאי צנעה" ולהקת שפתיים "אהלן וסהלן" | ייעוץ תנועתי למחול תימני: אביתר סעיד | ייעוץ דרמטורגי: נעה מרק- עפר ומור שני | עיצוב תלבושות: דיאנה בס | צילום: תמר לם


העבודה עלתה בבכורה בהרמת מסך 2016 ונהנתה משהות אמן במרכז "כלים" לכוריאוגרפיה ומתמיכת סטודיו יסמין גודר במסגרת אמן אורח.